- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
Sam byłem na wymianie na Universidade de Aveiro w Portugalii. To stosunkowo małe miasto niedaleko Porto. Mieszkałem przy samej plaży nad Oceanem Atlantycki około dziesięciu kilometrów od świetnie wyposażonego kampusu. Natychmiast po przyjeździe nabyłem używaną deskę surfingową i codziennie rano przed zajęciami śmigałem na falach. W wynajmie mieszkania bardzo pomogła mi koleżanka z Erasmus Student Network. Ponadto podczas przerwy letniej wziąłem udział w rezydencji artystycznej w Kunstraum hase29 w Osnabrück, w Niemczech. We współpracy z badaczkami i badaczami z European Network of Places of Peace przez dwa tygodnie pracowałem nad projektem pt. Pax. Główną ideą było pokazanie, jak powszechna edukacja historyczna jest zorientowana na historię wojny, na historię zwycięzców i przegranych. Zaprojektowałem układ listy najważniejszych traktatów pokojowych wraz z ilustracją i krótkim tekstem, a następnie umieściłem je w formie plakatów w witrynie galerii. Po wernisażu otrzymałem informację, że władze miasta Osnabrück chcą włączyć moją pracę do stałej wystawy lokalnego muzeum. Oczywiście się zgodziłem. Co warto podkreślić, o możliwości pojechania na rezydencję dowiedziałem się z maila od biura karier ASP, który otrzymałem na moją skrzynkę studencką. Warto je czytać!
Transport
Niestety największym minusem była komunikacja miejska. Kierowcy autobusów teoretycznie mieli rozkład i plan, ale tak naprawdę jeździli, kiedy i gdzie chcieli. Do tego była to droga zabawa, bo operatorem była prywatna firma, która miała monopol na tej trasie. Wobec tego, na początku wypożyczyłem z uniwersytetu rower, ale później kupiłem elektryczny skuter, który tuż przed wyjazdem sprzedałem. Jest to naprawdę dobra opcja, jeśli jedziecie do krajów na południu Europy, gdzie cały rok jest ciepło, miło i słonecznie.
Zajęcia
Jeśli chodzi o zajęcia na uniwersytecie, były naprawdę ciekawe! Bardzo podobała mi się szczególnie możliwość wymiany doświadczeń i poglądów na sztukę z portugalskimi i brazylijskimi studentkami, studentami, wykładowczyniami i wykładowcami. Poznanie innych perspektyw miało ogromny wpływ na mój sposób myślenia. Nie bójcie się eksperymentować. Warto skakać na głęboką wodę!
Czas wolny
Jednak nie samą nauką człowiek żyje! Codzienne obcowanie z kulturą inną od tej, w której się wychowałyśmy i wychowaliśmy, inną naturą od tej, którą znamy od zawsze, innym językiem od naszego natywnego, umożliwia uzyskanie zupełnie nowej perspektywy na swoje cele, problemy, ambicje i priorytety. Pozwala spojrzeć inaczej na wartości, które dotychczas nami kierowały. W czasie wolnym nie trzeba tylko imprezować. Przy dobrym planie i zgranej ekipie można zwiedzić niemal cały kraj! Naprawdę – było to wspaniałe doświadczenie, które bardzo wpłynęło na moje życie. Bez wahania powtórzyłbym tę przygodę jeszcze raz, i jeszcze raz, i jeszcze raz… naprawdę cieszę, że się na to zdecydowałem! Życzę Wam samych sukcesów, poznania wspaniałych ludzi i odwiedzenia wielu pięknych miejsc!
Porady praktyczne – przed wyjazdem i w trakcie wyjazdu
Warto…
…zwrócić uwagę na liczbę punktów ects, żeby w arkuszu Learning Agreement wszystko się zgadzało. Pamiętajcie, że wydziałowy koordynator programu Erasmus musi potwierdzić, że wybrane przedmioty zgadzają się z programem realizowanym na określonym kierunku, przez złożenie podpisu pod dokumentem.
…dopytać osoby z wyższych lat i innych wydziałów o ich doświadczenia związane z Erasmusem. Szczególnie, jeżeli ktoś już był na uczelni, na którą się wybieracie. Możecie uzyskać nie tylko cenne informacje, ale też poznać nowe interesujące osoby!
…jak najszybciej ustalić kwestię wymogów znajomości języka.
…przed wyjazdem sprawdzić lokalną komunikację miejską i poszukać możliwości wypożyczenia roweru! Naprawdę bardzo się przydaje!
…przed przyjazdem zapytać się lokalnych przedstawicieli Erasmus Student Network (ESN) lub nawet wykładowców o pomoc w wynajmie pokoju albo mieszkania. To jest najtrudniejsza część wymiany, ponieważ niestety bardzo często wynajmujący oszukują studentki i studentów z zagranicy. Nigdy nie wpłacajcie zaliczki!
…jechać na wymianę!
Jeśli…
…obawiacie się samotności, pamiętajcie, że tam będzie duża grupa osób dokładnie w takim samym położeniu co wy, które też będą szukały towarzystwa.
…boicie się, że codzienne mówienie w języku obcym będzie dla Was trudne – spokojnie, bardzo szybko się przyzwyczaicie i ośmielicie.
…możecie, wybierajcie zielone, zrównoważone środki transportu takie jak np. kolej. Unia Europejska zwróci Wam wówczas równowartość kosztów podróży!
…nie wiecie, który kierunek wybrać – zdajcie się na intuicje! Poczytajcie o uczelni, galeriach i innych instytucjach kultury! Ogromne miasta nie zawsze są najciekawszymi kierunkami. W mniejszych ośrodkach łatwiej poznać osobiście osoby związane z lokalnym środowiskiem artystycznym.
…obawiacie się, że zajęcia mogą być zbyt trudne. Nie ma czego! Wykładowcy wiedzą, że jesteście w nowym miejscu i będą Was wspierać na każdym etapie!
Autor tekstu i zdjęć: Jan Kuśmirski